Egy szép, tiszta medence minden esetben hívogató, ám egy zavaros, koszos víz sokkal inkább elborzassza az embert, hiszen senki nem szeretne nyálkás, zöld algás vízben fürdeni.
Legyen szó egy wellness központról, uszodáról, vagy otthoni medencénkről, biztos vagyok benne, hogy csak úgy mártózik meg benne szívesen az ember, ha a medence vize teljesen tiszta és szépen át lehet látni rajta. A megfelelő karbantartás és a rendszeres tisztítás természetesen nagyon fontos, ám vannak olyan okok, amik még folyamatos karbantartás mellett is zavaros vizet okoznak.
Elég ideig üzemelt a szűrőberendezés?
Egy tiszta medence vize sok esetben kétség kívül a megfelelő szűrőrendszeren múlik. Ha ez a szűrő a sok használat során szépen lassan eltömődik, hamar algásodást tud okozni. Ezért nagyon fontos, hogy a szűrőt is kitisztítsuk, rendszeresen és alaposan. Egy szűrő berendezés egy nap legalább 6-8 órát kell, hogy működjön, ám sok család ezen próbál spórolni, ezért inkább csak ritkábban kapcsolják be. Lehet, hogy ezzel egy csekély összeget sikerül lecsippenteniük a havi cseppen, ám valószínű, több pénzükbe fog kerülni, ha a zavarosság és a koszosság miatt kénytelenek lesznek az egész vizet lecserélni a medencében. Fontos tudnivaló, hogy minél nagyobb a hőmérséklet kint, illetve minél magasabb a medence vizének hőmérséklete, annál többször kell üzemelnie a szűrőberendezésnek.
A nyári melegben az a legjobb, ha napi 12 órán át dolgozik, így garantáltan mindig tiszta vízben tudunk úszkálni. A víz tisztaságát csak úgy tudjuk elérni, ha a medence tartalmának összes vízcseppje időről időre áthalad a szivattyún, majd a vegyszerek vele együtt újra bekerülnek a medencébe és alaposan elkeverednek. Szóval meg kell azt akadályozni, hogy a medencében a víz pangjon. Ha a medence fúvókái esetleg rosszul vannak beállítva, vagy meghibásodtak, az okozhat olyan gondot, hogy nem tud az egész vízmennyiség lecserélődni és folyamatosan mozogni a szűrőberendezésen át. Így a víz elkezd zavaros lenni és megülepedik.
Mi a helyzet a klórral és a pH értékkel?
Ha saját medencénk van otthon, kiemelten oda kell figyelnünk a víz megfelelő pH értékére is, hiszen túl alacsonynak nem szabad lennie, sem túl magasnak. A víz klórtartalmát és a pH értékét is sűrűn ellenőrizni kell. A megfelelő pH szint 7,2 és 7,6 között áll, így mindenképpen arra kell törekedni, hogy ezen belül maradjunk. Ha a víz pH értéke túl alacsony, vagy éppen túl magas, akkor hiába működnek tökéletesen a szűrőberendezések, egyszerűen a tisztítószerek nem tudják teljesen kifejteni hatásukat, hamar zavarossá és koszossá tud válni az egész medence.
Kevesen tudják azt is, hogy mennyi lehet a medence vizének a szabad klórtartalma, pedig ha tiszta vizet szeretnénk, akkor ezt is fejben kell tartanunk. Ha ennél a szintnél kevesebb klór található a medence vizében, akkor előfordulhat algásodás és a víz zavarossá válhat. Az átlagos érték pedig 1 és 1,5 mg/liter között helyezkedik el, mely lényegében azt jelenti, hogy ennyi klórt tartalmaz a víz.