A szauna a teljes testi és lelki kikapcsolódás tökéletes helyszíne. A finnek életfilozófiája: “Engedd, hogy a szauna elfeledtesse veled mindennapi gondjaidat!”. A meditáció jótékony hatásának eléréséhez szükségünk lesz még időre. Fontos, hogy az lebegjen a szemed előtt, hogy ez az idő érted hasznos!
Egy normál szaunázás másfél-két órát vesz igénybe, de ezt az időt semmiképpen nem szabad sajnálni magunktól. Ez egy időigényes rituálé, de ha az összeredményét vesszük, akkor idő-érték arányban sokkal többet kaphatunk tőle hosszútávon. A szauna nemcsak a feszültségtől szabadít meg és nyújt felüdülést a fáradt, kimerült szervezetnek, hanem jó hatással van a légzőszervekre, bőrproblémákra, méregtelenít, serkenti a vérkeringést, lazítja az izmokat, ezáltal csökkenti a reumás panaszokat, ezenkívül megoldást kínál az alvásproblémákra is.
A legáltalánosabban használt hőmérséklet 82-92˚C, ez persze egyéntől és igénytől függően változik. Pillanatnyi fizikai és lelki állapottól függően az is előfordulhat, hogy a szauna egyszer felpezsdít, máskor pedig elálmosít ugyanazon a hőfokon. A „kezdők” inkább 70˚C-kal indítsanak, majd az idő, és a tűrőképesség előre haladtával fokozatosan emeljék a hőmérsékletet. 3-5 percenként locsoljuk a köveket 1-2 kanál vízzel.
A legoptimálisabb páratartalom 90˚C-ra felfűtött szaunánál 12%. Akkor jó a páratartalom, ha nyitott szájjal való légzésnél nem égető a a levegő a szájban. Nem szabad elfelejteni, hogy a szaunázás nem szenvedés, tehát a hőmérsékletet soha ne állítsuk kellemetlenül magasra. A szaunakabin nem túlélőkabin, ne használjuk tovább, mint ameddig jól esik!
Először is egy jó tanács. Ha a cikk olvasása után indulsz szaunázni, akkor az lesz a legjobb, ha már most leveszed magadról az ékszereidet, mert a felforrósodott ékszerek könnyen nem kívánt égési sérüléseket hagyhatnak a bőrödön. Nem javasolt éhgyomorra, de jóllakottan sem szaunázni, mert a vércukorszint leesése könnyen ájuláshoz vezethet, a teli gyomor pedig energia megosztásra kényszerítheti a testet az emésztés és a szauna között, ami számodra rossz közérzettel járhat.
Talán az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés a szaunázással kapcsolatban, az a ruházat. Magyarországon egyre elterjedtebb és elfogadottabb, hogy fürdőruha nélkül, meztelenül vagy egy lepedőben műveljük ezt a tevékenységet. Mindenképpen törekedni kell arra, hogy minél kevesebb felületünket borítsa ruha, mert a fürdőruha alatt a bőr nem csak izzad, de pállik is egyszerre, ami egy érzékenyebb bőrtípusnál ekcémát is kiválthat.
A szaunázáshoz elengedhetetlen egy hatalmas törölköző vagy szauna lepedő. A méretkiválasztás legfőbb szempontja, hogy minden részünk alá jusson belőle, ha leülünk a padra. Természetesen a talpunkról sem szabad megfeledkezni. A papucsot minden esetben hagyjuk a szaunán kívül. Általában gumi-műanyag-ragasztó trióból tevődnek össze a strandpapucsok, hiába a márkajelzés. Ki tudja, hogy a meleg hatására mennyi káros anyag oldódhat ki belőle. Jobb erre nem is gondolni.
Ezek után el is érkeztünk az egyik, ha nem a legfontosabb szabályhoz:
Minden szaunamenet előtt zuhanyozzunk!
Fontos, hogy a bőrünk vegyszerektől mentes, a lehető legtisztább legyen. Mosakodás után törölközzünk szárazra, mert a nedves bőr lassabban kezd el izzadni a szaunában.
Gondold át, hogy hol szeretnél helyet foglalni, a szauna-császárok már úgyis elfoglalták a magasabb padokat. Az alsóbb padoktól fölfelé haladva, akár 20-30˚C hőség különbséget érezhetünk szintenként. A hatás szempontjából nézve teljesen mindegy, hogy hol helyezkedünk el, hiszen 50-60 fok fölött a szervezet már agresszívan dolgozik a test visszahűtésén, és önkéntelenül is megindul az izzadás folyamata az egész test felületén.
Egy szaunamenet 8-12 perc szaunázásból és 5-10 perces lehűlési szakaszból álljon.
A levegőn való lehűlés, a zuhanyzás, és a merülő medence vagy dézsa egyaránt alkalmas a felhevült test lehűtésére. A spontán lehűlés egyértelmű. A szaunából való kijövetel után, a langyos vízzel történő zuhanyzást követően szárazra kell törölni a testünket, majd kimenni a szabad ég alá, a friss levegőre hűlni. Ez a legkíméletesebb hűtési módszer.
Zuhanyzásos lehűlés: szívtől a legtávolabb eső ponton kezdve, testrészenként külön-külön, a lábtól a felsőtest felé haladva, langyos majd fokozatosan hidegülő vízzel locsolgassuk magunkat, míg teljesen el nem érjük azt a testhőmérsékletet, ahol már nem izzad a testünk..
Végül, de nem utolsósorban a merülődézsa
Természetesen higiéniai okokból kifolyólag ennél a módszernél is elengedhetetlen a dézsába való belépés előtt a zuhanyzás. A szaunázás élményét a merülődézsában történő csobbanás, felfrissülés teszi teljessé. A víz hőmérséklete 16-18 °C körüli, ami intenzív ér és pórus összehúzódást eredményez. A szaunában kitágult erek hirtelen összehúzódását eredményezi a hideg vizes dézsa, ami az érelmeszesedés ellen, de a megelőzésére is az egyik jótékonyabb hatást kifejtő lehűlési folyamatban lehet részünk a merülődézsában. Itt hamar vissza tudjuk hűteni a testünket. Fontos, hogy a vízben kezünk, lábunk lassan, de folyamatosan mozogjon.
A lehűlési folyamat után újra jöhet a zuhanyzás, hogy leöblítsük magunkat a következő szaunamenet előtt.