Sokan hanyagolják az úszást, mint mozgásformát a téli hónapokban, mivel kényelmetlenné válik a dolog, lassabban tudnak az emberek visszaöltözni, nincs kedvük a kinti hidegből a hideg vízbe bemászni, hajat szárítani, félnek a megfázástól, a tüdőgyulladástól. Némi körültekintésre van csupán szükség, és nem kell lemondani a csobbanásról a hideg évszakok során sem.
Segítség, fázom!
A téli hónapokban sokan felhagynak különféle kültéri és vizes sportokkal, hogy aztán a jobb idő beköszöntével újra folytassák az edzést. Az úszást a hidegben is nyugodtan lehet folytatni, csak egy kicsit legyünk óvatosabbak.
Amennyiben uszodában szeretnénk edzeni, akkor minden esetben figyeljünk arra, hogy gondosan megszárítkoztunk az úszás után. Válasszunk olyan úszósapkát, ami lehetőleg egyáltalán nem ázik be, vagy csak minimális víz éri a hajat. Mindenképpen végezzük helyesen a mozdulatokat, ha ez annak rovására megy, hogy a fejünket a víz alá tesszük, akkor tegyünk meg! Inkább legyen vizes a hajunk, mint okozzunk magunknak sportsérülést helytelen mozdulatok miatt.
A hajunkat semmi esetre se hagyjuk vizesen, még nedvesen se, mert könnyen megfázás lehet a vége, ráadásul a fejbőrünk könnyen bekorpásodhat. A férfiak a rövid hajuk miatt rendszerint csak átdörzsölik a fejüket, ilyenkor azonban érdemes nekik is rendesen hajat szárítani, főleg ha odakint mínusz fokok vannak.
Otthoni úszás
Az otthoni kültéri medencéket téliesíteni kell annak érdekében, hogy a következő szezonban is gondtalanul ejtőzhessünk a vízben. Beltéri medencéket azonban bátran lehet a hidegben is használni. Itt is áll a szabály, hogy gondosan törölközzünk meg az úszás után. Lehetőleg ne ússzunk, jöjjünk ki a medencéből és ússzunk megint, mert könnyen megfázás lehet a végén. Ha elfáradtunk, akkor várjunk egy-két percet a vízben, és folytassuk az edzést, vagy jöjjünk ki. Az úszás végén vegyünk egy hosszabb, melegebb zuhanyt, és szárítsuk meg gondosan a hajunkat.
Sok otthonban probléma, hogy nincs nagyobb beltéri medence, kis helyen pedig kényelmetlen úszni, hiszen állandóan fordulni kell, pár kartempónál többet nem is lehet megtenni. Egy ellenáramoltató berendezés beszerelésével ez a probléma könnyedén kiküszöbölhető. A gép hullámokat szimulál, és az úszót nem engedi a falhoz érni, mindig visszaveti őt, ezáltal könnyedén lehet úgy úszni, mintha egy normál medencében tennénk azt.
Télen érdemes vitaminokkal is megtámogatni a szervezetünket, a C-vitamint és a D-vitamint mindenképpen folyamatosan szedni.