Medencénk megtervezésénél fontos kérdés, hogy feszített- vagy süllyesztett víztükrűt válasszunk. Ha végig gondoljuk, hogy strandokon, fürdőkben milyen típusok fordulnak elő nagy többségében, akkor eszünkbe juthat, hogy a legtöbb helyen 15-20 cm-rel lejjebb van a vízszint a medence peremétől, azaz süllyesztve van a víztükör.
Kivételek ez alól általában az 50 m-es úszómedencék, ahol túlfolyik a víz a medence oldalfalán, a medencét körüljáró “rácsos sávba”. Ezt nevezzük feszített víztükörnek.
Magyarországon lényegesen népszerűbb a süllyesztett víztükrű medence, hiszen olcsóbb és gyorsabb a kivitelezése, mint az alternatívájának. A víztükörnek a szkimmer (egy fölözős csatornarendszer, amin keresztül a víz a szűrőbe, vízforgatóba áramlik, miközben mentesíti a vizet a felesleges falevelektől, bogaraktól és egyéb szennyeződésektől) közepéig kell érnie, ami azt jelenti hogy egy 150 cm falmagasságú medencénél a víz kb. 135 cm-en áll meg.
A süllyesztett víztükör előnye akkor is érvényesül olcsóbbsága mellett, mikor egyszerre többen akarjuk használni a medence adta lehetőségeinket, hiszen olyankor sem csordul ki a víz a medencéből, ha teszem azt tízen üldögélünk benne egy időben. Ennek következményeképpen az üzemeltetése is olcsóbbá válik, hiszen a vízveszteség nem számottevő.
Természetesen az árfekvéséből adódóan sejteni lehet, hogy azért olcsóbb, mert kevesebb a kiépítésekor megoldandó probléma mennyisége. Persze minden örömben van egy kis üröm. Ennek az “olcsóságnak” a valódi ára az, hogy a fenntartására fordított időnket, és odafigyelésünket kis mértékben megnöveli, ami a tisztítási igényeiben ütközik ki. Gyakrabban kell porszívózni, és vegyszerezni, mint a feszített víztükrű megfelelőjét, de ez, az úgymond “hátrány”, elenyésző az előnyeihez mérten.
A feszített víztükrű medencék kialakítása lényegesen bonyolultabb és összetettebb a fent említett süllyesztett víztükrű szkimmeres változatnál, de ránézésre sokkal különlegesebb látványt nyújt a felhasználók számára. A medencetest elkészítése is komolyabb felkészülést igényel, hiszen minden oldalon tökéletesen vízszintesnek és pontosnak kell lennie a medenceperemnek. A feszített víztükör lényege, hogy a medencében lévő víz szintje minden esetben egy vonalban van a medence peremével, azaz színültig van.
Feszített vs. süllyesztett víztükrű medence
Ennek eredményeképpen, ha valaki bemászik a medencébe, akkor a víz kiszorul a medencéből, ami a medence peremén túlfolyva egy erre a célra kiépített vályúba csordul (Fontos, hogy minden irányba egyszerre bukjon ki a víz a medencéből, ami csak akkor érhető el, ha tökéletesen vízszintes a perem. Ha nem tökéletes, akkor a mélyebb pontok felé fog áramlani a víz, minek következtében egyes pontokon jóval kisebb lesz a víz áramlása, ami egyenes út az algásodáshoz.), ahonnan egy úgynevezett puffertárolóba kerül a “feleslegessé vált” víz. Amikor a vízforgató üzemel, akkor a szivattyú ebből a puffertárolóból szívja először a vizet a homokszűrőbe, majd szűrés után a befúvókon keresztül kerül vissza a már megtisztított víz a medencébe.
Előnyének mondható a látványa mellett az is, hogy gyakorlatilag minden millimétere ki van használva a medencének, (nincs vízüres holttér a szkimmer és a perem között), illetve az is a pozitívumok közé sorolható, hogy normál használat mellett lényegében egyáltalán nincs vízveszteség, hiszen a túlfolyt víz minden cseppje visszakerül a medencébe tisztított formában. Tisztítása egyszerűbb, hiszen a túlfolyó vályún elhelyezett rács amellett, hogy csúszásgátlóként is megállja a helyét, még a leveleket is távoltartja a szűrőbe keveredéstől, illetve a padlóbefúvók is nagy szerepet játszanak a víz körforgásának szempontjából.
A kiépítése jelentősen drágább, mert sokkal bonyolultabb rendszerek működtetik. Ezenfelül a helyigénye is nagyobb, hiszen a gépház mellett még a puffertárolónak is létre kell hozni helyet, illetve a medencét körbevevő vályúnak is igénye van a területre. A feszített víztükrű medencéknél kötelező jelleggel kell kiépíteni egy automata vízszintszabályozást a puffertároló miatt. (Ha túl kevés a víz a puffertárolóban, akkor a szivattyú levegőt fog szívni, ha túl sok, akkor pedig nem tud már több vizet elnyelni, mikor a fürdőzők bemennek a vízbe.)
Süllyesztett víztükör
- Olcsóbb
- Egyszerűbb
- Gyorsabb építés
- Kisebb helyigény
- Intenzív hullámzás használat közben
- Vízköves, zsíros lerakodás vízvonal magasságában
- Gyakori porszívózás
Feszített víztükör
- Esztétikus
- Nincs vízvonal csík
- Minimális hullámzás
- Teljes mértékű kihasználhatóság
- Összetettebb, bonyolultabb kialakítás, és gépészet
- 25-30%-kal drágább a süllyesztettnél
- Nagyobb helyigény