A depresszió egy olyan érzelmi állapot, ahol a páciens az életét értelmetlennek, boldogtalannak érzi, és sokszor nem képes egyedül kilábalni ebből a helyzetből, és csak sodródik egyre mélyebbre.
A hangulati változásokat testi tünetek és betegségek is kísérhetik. Általánosságban elmondható, hogy a felnőtt lakosság 5-10%-a szenved a depresszió tüneteitől, és további 3-5%-nál enyhe formában vannak jelen a tünetek. Előfordulás tekintetében a nők veszélyeztetettebbek, mintegy kétszer olyan gyakran fordul elő náluk, mint a férfiaknál.
A depresszió tünetei
A depressziós betegeknek beszűkül az érdeklődési körük, egyre kevésbé lesznek érdeklődőek, nyitottak, kezdeményezőek. Fáradság, lassúság, alvászavar jellemző tünetek, ahogy a nyugtalanság, a motiválatlanság is. Fizikai tünetek lehetnek a szédülés, a székrekedés vagy épp ellenkezőleg a gyakori székelési inger, étvágyzavar, a szexuális érdeklődés csökkenése.
Amennyiben a tünetek és a rosszullétek súlyosak, akkor érdemes szakember segítségét kérni. A depresszió megállapítása szakorvosi és/ vagy pszichológusi vizsgálat eredménye. Több betegség is képes depressziós tüneteket produkálni, így érdemes az orvosi kivizsgálással indítani, hogy ki lehessen zárni más betegségeket. A betegség többféle kezelés együttes eredményeképpen kezelhető. Gyógyszeres terápia mellett lehetőség van pszichoterápiás módszerekkel a tünetek enyhítésére, de alternatív terápiákban is részt vehetünk a mihamarabbi gyógyulás érdekében.
Alternatív terápiák a depresszió ellen
A gyógyszeres terápia mellett vagy helyett – természetesen orvossal előzetesen konzultálva – használhatunk macskagyökeret vagy különféle gyógyteákat, gyógynövényeket, hogy szorongásaink, félelmeink, esetleges pánikrohamaink minél gyorsabban csökkenjenek.
A mozgás az egyik legjobb szomorúságűző tevékenység. A rendszeres sportolás endorfint szabadít fel a testben, boldog lesz tőle az ember, segíthet a betegség leküzdésében. Az úszás és más vizes sportok nem megerőltetőek, mégis rengeteg energiánkat felemésztik, érdemes ilyen sportot választani. A relaxáció, a pihenés is nagyon fontos építőeleme a gyógyulásnak, meg kell tanulni elűzni a stresszt, hogy harmóniába kerülhessünk önmagunkkal. A depresszió egy nem könnyű betegség, a kezelése hosszú hónapokat, éveket is igénybe vehet, így nagyon fontos a türelem és a hit.
Érdemes lehet megfontolni, hogy társasággal fürdőzünk, jakuzzizunk, így elkerülve a gondolatainkba mélyedést, és a lehangoltság fokozódását. Társaságban mindig jobban szórakozik az ember, jó, ha van valaki, aki vagy eltereli a gondolatainkat a problémákról, vagy segít feldolgozni azokat. Erre egy jakuzzis lazító fürdőzés tökéletes alkalom lehet.