A stressz manapság mindenki életében jelen van, a szerencsésebbeknél kisebb, a kevésbé szerencséseknél nagyobb mértékben.
A stressz tulajdonképpen orvosi értelemben a szervezet ingerekre adott nem specifikus válaszát jelenti. Manapság azonban a köznyelvi jelentése tartós feszültséget, idegességet jelöl. Hosszan tartó idegesség gyakorlatilag bármitől kialakulhat: munkahelyi vagy családi problémák, túlzott elvárások, hirtelen bekövetkezett tragédia, párkapcsolati trauma. A tartós idegesség és feszültség komoly problémákat szülhet rövidtávon és hosszútávon egyaránt, ezért mindenképpen kezelni szükséges.
A világ felgyorsult, az embernek egyre több helyen kell helyt állnia, így a potenciális stressz források is jelentősen megnőttek az utóbbi években mindenki számára. Stresszhelyzetben az ember ideges lesz, a pulzusa megemelkedik, verejtékezés, hidegrázás, ájulásérzet is előfordulhat. Az állandósult idegeskedés nagyon rosszat tesz a szervezetnek, ugyanis folyamatosan pánikban tartja a testet, és produkálja a szerteágazó tüneteket, az ember pedig nem tudja eldönteni, hogy súlyos, azonnali ellátást igénylő problémája van, vagy csak a szervezete reagál rosszul az idegeskedésre. A stresszes állapot hosszan tartó fennállása pedig súlyos betegségeket idézhet elő, mint például az agyvérzés vagy a rák, a mentális problémákról, jellembeli torzulásokról nem is beszélve.
Stresszkezelési tippek
A stressz enyhítése nagyon fontos, máskülönben az enyhébb problémák még súlyosabbá válhatnak, mint amilyenek, az idegeskedést pedig semmiképpen sem szabad engedni elhatalmasodni az életünkben. Számtalan módja van a feszültség levelezésének, például a sportolás nagyon jót tesz, az úszás rendkívül jó, testünket, izmainkat és ízületeinket a legkevésbé megterhelő mozgásforma.
A víznél maradva nemcsak az úszás van rendkívül jó hatással a lelki békénkre, hanem a pezsgőfürdőzés is. A meleg víz, a pezsgő buborékok, a csend mind-mind jótékony hatással bírnak. A vízben lehetőleg próbáljunk meg minden külső tényezőt kizárni, és próbáljunk meg relaxálni. Ne a jakuzziban akarjuk megoldani a problémákat a pihenőidő alatt, ilyenkor inkább csak pihenjünk, és próbáljunk feltöltődni.
Nincs tuti recept, ami a jakuzzis feltöltődésre jó, van, aki a telefonját is jó messzire teszi, másnak pedig társaság kell, úgy könnyebben el tud lazulni, és jól tudja magát érezni. Egy viszont biztos, ahhoz, hogy a stressz elűzése hosszútávon is hatásos legyen, fontos a folyamatosság és a rendszeresség.
Időről időre a mindennapi rutinból muszáj kiszakadni, és magunkra gondolni, beiktatni én időt, amikor csak és kizárólag mi vagyunk a fontosak, a testi és lelki egészségünk, hosszútávú boldogságunk.