Születése után már az első hetekben, fürdetés során kiderül az, hogy gyermekünk hogy viszonyul a vízhez. Ha azt vesszük észre, hogy kisbabánk nem sír, nem feszült és nem fél fürdés közben, rögtön elkezdhetjük fontolóra venni, hogy eljárjunk vele babaúszásra, hiszen valószínű nagyon fogja élvezni!
Szakértők szerint az úszás nem csak fizikailag hasznos a babák számára, hanem egy erős bizalmi köteléket alakít ki a baba és a szülő között, mely jól jöhet a későbbiekben is. Más részről pedig egy remek családi program is egyben.
Miért szeretik annyira a babák az úszást?
A legtöbb baba imád pancsolni. Már egész kicsi korunkban élvezik az esti fürdőzést és erre jó is ha odafigyelünk. A szakértők szerint a csecsemők esetében a biztonságot adó magzatvízre emlékeztetik őket a vizes közeg, ezért nincsenek egyáltalán megijedve úszás során. Jót tesz a harmóniaérzetüknek és az anyukának is tökéletes kikapcsolódás lehet a szürke hétköznapokon. A kisbabák pedig még jobban elfáradnak egy-egy egész testüket alaposan átmozgató úszás során, ezért aznap sokkal nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak és általában ahogy kilépünk az uszoda épületéből, mély álomba is szenderülnek.
Ami pedig talán a legfontosabb, hogy milyen hatással van a babára maga azúszás. Nő a baba tüdőkapacitása, építik izomzatukat úszás közben, erősödik a kicsi szíve, illetve testi és koordinációs fejlődésére is jó hatással van. Az pedig csak egy plusz jó az egészben hogy az a baba, aki ilyen kis korban megszereti az úszást, az már sosem felejti el.
Mikortól érdemes elkezdi a babaúszást?
Ha gyermekünkön azt vesszük észre, hogy élvezi az esti pancsolást, elgondolkozhatunk azon, hogy elkezdünk vele babaúszásra járni. Erről érdemes megkérdezünk először a körzeti védőnőnket, ő esetleg el tud látni tanácsokkal és talán még egy jó uszodát is tud nekünk ajánlani. Ezután a kicsi háziorvosához kell fordulnunk, aki általában tart ilyenkor egy általános vizsgálatot, aminek segítségével megnézi, hogy van-e bármi olyan ok, ami miatt nem szabad babaúszásra járnunk kisbabánkkal. Ha az orvos rábólint a dologra, akkor már nincs túl sok teendőnk. Jó, ha tudjuk azt, hogy a babaúszással célszerű megvárni azt, hogy kisbabánk betöltse a 3 hónapos kort, hiszen ekkor már elég erős az immunrendszere.
A szakértő úgy gondolják, az a legjobb, ha 3 hónaposnál több, de még fél évesnél fiatalabb babával kezdjük el megszerettetni az úszást. Ilyenkor ugyanis még működik a búvárreflex, vagyis a baba pontosan emlékszik arra az érzésre és mozdulatokra, amit a magzatvízben produkált, mozgása természetes, reflexszerű és nem fog megijedni a vízben. Mivel ebben a korban a babák még nem képesek haladni a vízben, sem a szárazföldön, ezért kiemelkedően jó hatással van az úszás a mozgásfejlesztésükre, izomzatukra, illetve idegrendszerükre is. Ha pedig már ebben a kis korban megszereti csemeténk a mozgást, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a későbbiekben is valami sportot fog űzni élete során.