Ha kerti medencét tervezünk, akkor nem csak a felépítését kell igencsak áttanulmányozni, de arra is oda kell figyelnünk, hogy ezt a medencét most már folyamatosan tisztítani és karban kell tartani.
Fontos ugyanis, hogy üzemeltetés során mindig teljesen tiszta, makulátlan vízbe tudjunk megmártózni. A medence takarításnak szerencsére nagyon sok módja van, így kiválaszthatjuk azt, ami nekünk a legmegfelelőbb és legszimpatikusabb. Ugyanúgy ahogy a fürdőkádat és a fürdőszobát folyamatosan fertőtlenítjük és vízkőtelenítjük, ugyanúgy fontos, hogy a kerti medence is rendbe legyen tartva.
Medence porszívók és az önműködő tisztító berendezések
A medence takarítás legegyszerűbb és egyben leghatékonyabb módja a medence porszívózása, amelyhez egy speciális porszívót kell használnunk. Vannak azok a manuális kézi porszívók, melyeknek csöveit mi mozgatjuk úgy, ahogy szeretnénk, de léteznek félautomata és teljesen automata készülékek is. Ezekkel a porszívókkal a medence fenekére leülepedett szennyeződéseket, sarat, iszapot, homokot eltudjuk távolítani.
A porszívózás úgy működik, hogy a gépet rácsatlakoztatjuk egy szűr-tisztítóberendezésre, majd ahogy beszívjuk a vizet, áthalad ezen a részen és minden kosz a szűrben marad, ezután pedig a tiszta víz visszaáramlik a fúvókákon át a medencébe. Ha igazán nagy medencénk van, sokáig tarthat, míg porszívóval kitisztítjuk az egészet. Ilyenkor megkönnyítheti a dolgunkat egy önműködő tisztító berendezés, mely programozható és saját, beépített szivattyúval van ellátva.
Rengeteg típusú található már a piacon és rendszerint külön elektronika, automatikusan irányítja őket, így a kis gépezet gumikkal ellátva megy végig a medence alján és takarítja fel a leülepedett koszt és szennyeződést. Ezen a kis gépezeten található szivattyú felszívja a koszos vizet, a beépített szűrő pedig megtisztítja azt, majd ezután a kis robot már a tiszta vizet nyomja ki magából. Az ilyen berendezések között találhatunk olyan komoly szerkezeteket is, melyet teljesen személyre, vagyis medencére lehet szabni. Így a medence méretét és formáját is betudjuk programozni, ami takarítás során biztosan az összes sarokba el fog jutni.
Hogyan előzzük meg az algásodást?
Az algát növényi mikroorganizmusok és baktériumok táplálják, és igen kellemetlen lehet, ha a medencénk bealgásodik. Szerencsére az algásodást többféle képen is megtudjuk akadályozni. Fertőtlenítéssel például nagy eredményeket érhetünk el, de emellett fontos még, hogy használjunk megfelelő vízforgatót, így folyamatosan keverve és forgatva van a víz, ennek köszönhetően kisebb az esélye annak, hogy bealgásodik a medencénk. A medencét több módon is lehet fertőtleníteni és ez azért fontos, hogy megsemmisítjük bennük a gombákat, vírusokat és baktériumokat. Lényegében háromféle vízfertőtlenítő szert szoktak ajánlani. Az egyik szer a klóros szer használata, a másik a brómos alternatívák, a harmadik pedig az aktív oxigénes módszer.